Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Łodzi
Centrum Zdrowia Psychicznego Łódź-Bałuty
  • Home
  • Ochrona danych osobowych
  • Deklaracja Dostępności
  • Historia
  • CZP Łódź Bałuty
  • CZP Łódź-Górna
  • Zadania dofinansowane z WFOŚ
  • Dotacje
  • Rzecznik Praw Pacjenta SPZOZ
  • Aktualności
  • Ogłoszenia
  • Poradnie
  • Oddziały dzienne
  • Kontakt
  • Dla Pacjenta
  • UA1
  • Przydatne dokumenty
  • ŚCZPDiM
  • Dobry posiłek w szpitalu - archiwum
  • Standardy Ochrony Małoletnich
  • "Żywienie dla zdrowia"
  • "Alfabetu Mocy bez Przemocy"
  • Projekty zakończone
  • Na ratunek - kadry DIM
  • Zdrowa Psyche
  • Specjalistyczne Programy Diagnostyczne
  • Nastrój siebie
  • "Silniejsze wsparcie w kryzysie - unowocześnienie infrastruktury
Ministerstwo Zdrowia
  1. Jesteś tutaj:  
  2. Start
  3. Deklaracja Dostępności
  4. Uncategorised

CZP Łódź Bałuty

Szczegóły
Autor: Andrzej Piasecki
Opublikowano: 19 październik 2021
Odsłon: 50423

CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO ŁÓDŹ BAŁUTY


Z dniem 1 grudnia 2018 r. rozpoczyna działalność Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) dla mieszkańców Łódź-Bałuty utworzone w oparciu o Narodowy Program Zdrowia Psychicznego, zgodnie z Rozporządzeniem MZiOS z dnia 27.04.2018 r. w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego. Celem pilotażu jest przetestowanie środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej.


Centrum Zdrowia Psychicznego Łódź-Bałuty będzie oferowało kompleksową pomoc psychiatryczną, psychologiczną oraz psychoterapeutyczną w ramach świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.


Do Centrum może zgłaszać się każda osoba zamieszkała na obszarze dzielnicy Łódź-Bałuty, która znajduje się w kryzysie psychicznym, jak również zaniepokojeni jej stanem zdrowia krewni/osoby trzecie. Dla zgłaszającego się pacjenta zostaną opracowane indywidualne, dopasowane do potrzeb plany terapii, a w przypadkach pilnych zostanie uzgodniony termin uzyskania niezbędnego świadczenia nie później niż 72 godziny od zgłoszenia.

W celu ułatwienia pacjentom skorzystania z właściwej pomocy uruchomiono adekwatną strukturę organizacyjną, na którą składają się:

  • działający w ramach Poradni Zdrowia Psychicznego Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny (PZK),
    zlokalizowany na terenie Szpitala im. J. Babińskiego w Łodzi, ul. Aleksandrowska 159,
    pawilon III, PZK, parter, gabinet nr 4.
    Telefon: 42 7155918,
    czynny w dni robocze w godzinach 8.00-18.00.
  • Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny (PZK) w Łodzi przy ul. Lniana 2,
    telefon 42 71 55 917 
    czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 18.00

    PZK jest miejscem, do którego powinna się zgłosić każda osoba zamieszkała na obszarze dzielnicy Łódź-Bałuty, która znajduje się w kryzysie psychicznym, jak również zaniepokojeni jej stanem zdrowia krewni/osoby trzecie. Do PZK można zgłaszać się osobiście bądź kontaktować się telefonicznie w celu uzyskania wstępnej informacji dotyczących możliwości leczenia i uzyskania pomocy. Pracownik PZK, po przeprowadzeniu wywiadu i dokonaniu wstępnej analizy potrzeb zdrowotnych pacjenta, określi wstępny plan postępowania oraz w razie potrzeby - ustali termin udzielenia kolejnego świadczenia.
  • Izba Przyjęć psychiatryczna, czynna całodobowo, tel. 42 7155898

  • Oddział całodobowy psychiatryczny dla dorosłych, Pawilon X, tel. 42 7155856, 42 7155850

  • Oddział dzienny psychiatryczny dla dorosłych, Budynek X, tel. 42 7155786

  • Poradnia Zdrowia Psychicznego dla dorosłych, Pawilon X, czynna w godz. 7.30-20.00, tel. 42 7155827

  • Poradnia Zdrowia Psychicznego dla dorosłych „Lniana”, zlokalizowana w Łodzi, ul. Lniana 2, czynna w godz. 7.30-20.00, tel. 42 6527391

  • Zespół leczenia środowiskowego (domowego), tel. 42 7155918


Z wyjątkiem PZP „Lniana”, wszystkie powyższe struktury organizacyjne są zlokalizowane w SP ZOZ im. J. Babińskiego w Łodzi, Aleksandrowska 159.


SP ZOZ im. J. Babińskiego program pilotażowy na terenie Łódź –Bałuty będzie realizował z następującymi podwykonawcami:

  • MEDYCYNA GRABIENIEC ul. Grabieniec 13, Łódź, tel. 42 6110331, w zakresie – świadczenia w Poradni Zdrowia Psychicznego i Zespół leczenia środowiskowego

  • Poradnia Psychologiczno- Psychiatryczna EGO ul. Limanowskiego 194/196, Łódź, tel. 42 2515151, w zakresie – świadczenia w Poradni Zdrowia Psychicznego i Zespół leczenia środowiskowego

  • SYNAPSIS Sp. zo.o .s.k ul. Wrocławska 8, Łódź, tel 42 6171189, w zakresie – świadczenia w Poradni Zdrowia Psychicznego i Zespół leczenia środowiskowego

  • Centrum Medyczne MKK TRIMED ul. Zawiszy Czarnego 8/10, Łódź, tel. 42 6572023, w zakresie – świadczenia w Poradni Zdrowia Psychicznego i Oddział dzienny

  • Centra Medyczne Medyceusz - Bazarowa, ul. Bazarowa 9, Łódź, tel. 42 6136900, w zakresie – świadczenia w Poradni Zdrowia Psychicznego

  • Fundacja „Uwolnienie” ul. Inowrocławska 5A, Łódź, tel. 42 6303607, w zakresie – świadczenia w Poradni Zdrowia Psychicznego

Historia

Szczegóły
Autor: Andrzej Piasecki
Opublikowano: 19 październik 2021
Odsłon: 13855

Józef BabińskiPoczątki 1889 - 1902
Lata 1909-1914
Okres I Wojny Światowej
Okres międzywojenny
Okres II Wojny Światowej
Lata powojenne

Początki 1889 - 1902

Szpital im. dr Józefa Babińskiego, zwany „Kochanówką” powstał u progu XX wieku i był chlubnym dowodem humanitarnego podejścia do chorych psychicznie. Szpital powstał
w czasach dynamicznego rozwoju przemysłowej Łodzi. Był trzecim, po szpitalu Jana Bożego
w Warszawie i szpitalu w Tworkach, psychiatrycznym szpitalem w zaborze rosyjskim. Otwarcie 100 – łóżkowego zakładu nastąpiło w roku 1902.

Historia Szpitala im. dr J. Babińskiego nierozerwalnie łączy się z nazwiskiem wybitnego lekarza dr med. Karola Jonschera. W roku 1898, z inicjatywy Jonschera powołano Komitet, którego głównym zadaniem było gromadzenie funduszu na budowę szpitala dla psychicznie chorych w okolicy Łodzi. W listopadzie 1899 roku za pieniądze zebrane od mieszkańców miasta (głównie przemysłowców), kupiono posiadłość „Kochanówka” (od nazwiska właściciela – Kochańskiego) 8km od Łodzi i rozpoczęto budowę dwóch piętrowych pawilonów dla mężczyzn i kobiet. Nowo wybudowany Szpital został otwarty 17 września 1902 roku. Szpital dysponował 100 miejscami w dwóch pawilonach (po 50 w każdym). Pawilon „A-B” (aktualnie oddział IV) przeznaczony był dla chorych kobiet, umieszczono
w nim także aptekę. Z kolei pawilon „C-D” (obecnie oddziały neurologiczno- rehabilitacyjne - IIIA i IIIB) zajmowali chorzy mężczyźni, a jedno z pomieszczeń kancelaria szpitalna. Oficjalne i uroczyste otwarcie Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Kochanówce wraz z jego poświęceniem nastąpiło 12 października 1902 roku. Szpital w Kochanówce,
(od której przyjął obiegową skrótową nazwę „Kochanówka”) był szpitalem prywatnym
o charakterze publicznym.

Lata 1909-1914

Jego pierwszym dyrektorem w latach 1902 – 1907 został późniejszy profesor psychiatrii w Warszawie - Jan Mazurkiewicz. Kolejnymi dyrektorami szpitala byli między innymi: późniejszy minister zdrowia Witold Chodźko oraz późniejszy profesor psychiatrii w Wilnie - Antoni Mikulski. Dyrektor Mazurkiewicz, skupiając wokół siebie zdolnych, wartościowych ludzi uczynił z „Kochanówki” jeden z najpoważniejszych ośrodków ówczesnej myśli psychiatrycznej w Polsce. W leczeniu chorych psychicznie stosowano najbardziej nowoczesne metody. Lekarze „kochanowieccy”, opierając się na najnowszych osiągnięciach wiedzy medycznej, wypracowali także własne, nowatorskie metody leczenia. Właśnie w „Kochanówce” po raz pierwszy na ziemiach polskich zlikwidowano izolatki
z okiennicami dla niespokojnych chorych, a kaftany bezpieczeństwa stosowano tylko w wyjątkowych wypadkach. Doceniano terapię pracą. Pamiętano również o znaczeniu rozrywek dla pacjentów. Organizowano majówki, przedstawienia teatralne oraz tradycyjne kochanowieckie „bale” odbywające się w rocznicę powstania Szpitala. Szpital, mimo
iż borykał się z trudnościami finansowymi, cieszył się dobrą opinią w świecie naukowym.
Od początku istnienia rozbudowa szpitala szła w parze z ożywioną działalnością naukową oraz z wysokim poziomem pracy. Począwszy od roku 1909 w „Kochanówce” odbywały się posiedzenia naukowe. Faktem przemawiającym za wysoką rangą naukową szpitala było dwukrotne uczestnictwo Witolda Chodźki w międzynarodowych kongresach w sprawie pielęgnowania umysłowo chorych (Wiedeń, Berlin). Dużą wagę przywiązywano do serdecznego i humanitarnego traktowania pacjentów przez personel szpitalny. Osiągnięcia, jakie „Kochanówka” uzyskała do wybuchu I wojny światowej były istotnym wkładem w tworzenie polskiej szkoły psychiatrycznej, która była uznana na całym świecie.

Okres I Wojny Światowej

W wyniku działań I wojny światowej „Kochanówka” poniosła duże straty. Ucierpiały praktycznie wszystkie budynki na terenie szpitala. Pod koniec marca 1915 roku powołany na nowo Komitet Szpitala przystąpił do odbudowy. Pomimo trwania wojny, dzięki staraniom kolejnego dyrektora - Antoniego Mikulskiego, nazywanego „Odnowicielem Kochanówki” Szpital nadal się rozwijał. W roku 1916 „Kochanówka” wzbogaciła się o pracownię psychologii eksperymentalnej. I znów dzięki posiadanemu zapleczu naukowemu Szpital znalazł się w czołówce placówek psychiatrycznych nie tylko krajowych, ale także zagranicznych.

Okres międzywojenny

Po zakończeniu I wojny zaczęły się kłopoty finansowe szpitala. Przez krótki czas w roku 1921 istniała groźba całkowitego zamknięcia szpitala. Jednakże od roku 1922 sytuacja zaczęła ulegać poprawie. Dzięki kierowaniu pacjentów opłacanych przez Kasę Chorych,
a następnie Ubezpieczalnię Społeczną liczba chorych systematycznie wzrastała.
W roku 1924 w Szpitalu leczono 738 chorych. Pomimo kłopotów finansowych Szpitala jego życie naukowe nadal istniało, chociaż nie było już tak intensywne jak przed wojną.
Oprócz uczestnictwa w zjazdach i sympozjach naukowych lekarze „kochanowieccy” razem
z ówczesnym dyrektorem – Antonim Mikulskim sami zaczęli organizować konferencje
o zasięgu ogólnokrajowym. Nieco bardziej sprzyjająca koniunktura ekonomiczna w latach 1924 – 1926 pozwoliła na dalszą rozbudowę „Kochanówki”. Powstała wtedy nowoczesna izba przyjęć z niezależną obsadą pielęgniarską. W roku 1925 zasadzono w najbliższym otoczeniu szpitala 10 tysięcy sadzonek świerków i sosen. Nadal stosowano najbardziej nowoczesne metody leczenia, które były odzwierciedleniem światowych osiągnięć
w dziedzinie psychiatrii. W tym okresie kładziono duży nacisk na rozwijanie leczenia pracą. Prowadzono prace teoretyczne i praktyczne nad tym zagadnieniem. Leczeniu pracą poddawano ponad połowę pacjentów przebywających w szpitalu. Metoda ta przynosiła wymierne skutki w postaci znacznego obniżenia poziomu niepokoju w oddziałach
dla chorych niespokojnych.

Szpital posiadał także dobre zaplecze socjalne dla swoich pracowników. Zarówno lekarze, pielęgniarki a także niższy personel pielęgniarski korzystali z mieszkań na terenie szpitala. Wyższe niż w szpitalach rządowych pensje dla lekarzy zapewniały „Kochanówce” pełną obsadę lekarską.

W roku 1927 „Kochanówka” obchodziła 25 – lecie swojego istnienia. Z tej okazji poszczególne pawilony zostały nazwane imionami poprzednich dyrektorów, którzy byli jednocześnie twórcami szpitala. W tym samym roku powstał według wzorów europejskich nowy budynek (obecnie częściowo nieczynny pawilon I).

Rok 1929, po objęciu przez Artura Starzyńskiego obowiązków dyrektora był dla „Kochanówki” czasem kolejnej odnowy. Był to okres remontów, inwestycji, kształcenia personelu. Stale rozwijano leczenie pracą – powstały warsztaty: stolarski, tapicerski oraz blacharski.

Kolejny dyrektor – Adolf Falkowski swoją uwagę skupił na prowadzeniu leczenia na najwyższym poziomie. W tym celu pacjenci przyjmowani do szpitala kierowani byli na oddziały obserwacyjne, a dopiero później w zależności od stanu przenoszono ich na oddziały dla chorych spokojnych lub niespokojnych.

Do roku 1939 systematycznie rozbudowywano „Kochanówkę”. Przed wybuchem II wojny światowej Szpital posiadał: 7 pawilonów z 625 chorymi, bibliotekę liczącą ponad 4 tysiące tomów, pracownię analityczną i anatomo-patologiczną. Cały kompleks „Kochanówki” należał do Łódzkiego Chrześcijańskiego Towarzystwa Dobroczynności.

Okres II Wojny Światowej

Okres II wojny światowej był najbardziej tragicznym okresem w dziejach „Kochanówki”. Od lutego 1940 roku władze niemieckiego Urzędu Zdrowia pod groźbą surowych kar zabroniły wypisywania chorych ze szpitala. Jednocześnie nadal przyjmowano nowych pacjentów. Niemcy doprowadzili do eksterminacji 692 osób chorych psychicznie. Szpital poniósł także znaczne straty materialne. Całkowicie zniszczono bibliotekę naukową, archiwum akt, księgi chorych. Zdewastowane zostały poszczególne pawilony oraz pracownie. Okupacja spowodowała dezorganizację życia psychiatrycznego.

Lata powojenne

W styczniu 1945 roku Szpital został przejęty przez Zarząd Miejski w Łodzi. Wówczas wznowiono przyjmowanie pacjentów. Szpital funkcjonował w ramach samorządowej miejskiej struktury organizacyjnej lecznictwa zamkniętego i był Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych.

Od roku 1948 „Kochanówka” stała się społecznym zakładem służby zdrowia i znalazła się pod zarządem Ministerstwa Zdrowia. Wówczas szpital posiadał 600 łóżek rzeczywistych, zatrudniał 258 pracowników - w tym 12 lekarzy oraz 32 pielęgniarki.

Na początku roku 1953 placówka zmieniła nazwę na Szpital im. dr med. Józefa Babińskiego. Na dalszy rozwój naukowy „Kochanówki” niewątpliwy wpływ miało powstanie w roku 1945 na bazie Szpitala Kliniki Psychiatrycznej Akademii Medycznej. Kierownikiem Kliniki i jej organizatorem był Eugeniusz Wilczkowski – uczeń pierwszego dyrektora „Kochanówki” – Jana Mazurkiewicza.

Lata 1962 – 1966 to okres intensywnej rozbudowy Szpitala. W tym czasie postały cztery nowe budynki (IX, VIII, X, i XI), które były typowymi pawilonami psychiatrycznymi. Każdy z pawilonów posiadał dwa odrębne oddziały – jeden na parterze, drugi na piętrze budynku.
W styczniu 1967 roku na bazie Szpitala (w pawilonie XI) rozpoczęła działalność kolejna Klinika Psychiatryczna Wojskowej Akademii Medycznej.

W roku 1973 nastąpiła kolejna zmiana nazwy Szpitala na Zespół Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej.

Od roku 1984 tradycje Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych „Kochanówka” kontynuuje Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej (SPZOZ) w Łodzi.

Dla Pacjenta

Szczegóły
Autor: Andrzej Piasecki
Opublikowano: 17 luty 2021
Odsłon: 42745

MAPA


LEGENDA:

budynek a

parter

o   biuro podawcze,

o   kasa,

o   dział statystyki medycznej i dokumentacji chorych,

o   sale szkoleniowe

i piętro

o   bhp,

o   dział organizacji i zarządzania personelem,

o   dział eksploatacyjno-techniczny,

o   dział zamówień publicznych i zaopatrzenia

ii piętro

o   dział ekonomiczno-finansowy,

o   kancelaria/sekretariat

o   dyrekcja

budynek b

parter

o   oddział DETOKSYKACYJNY

i piętro

o   oddział dzienny psychiAtryczny dla dorosłych „Aleksandrowska”

ii piętro

o   wolu,

o   rzecznik praw pacjenta

pawilon iii

parter

o   poradnia zdrowia dla dziEci,

o   oddział dzienny psychiAtryczny dla dzieci,

o   oddział psychiAtryczny dla dzieci

i piętro

o   oddział psychiAtryczny dla dzieci

pawilon vii

parter

o   oddział psychiatrii sądowej

i piętro

o   oddział psychiatrii sądowej

ii piętro

o   oddział psychiatrii sądowej

pawilon viii

parter

o   oddział psychogeriatryczny

i piętro

o   oddział psychogeriatryczny „C”

pawilon ix

parter

o   opip

i piętro

o   oddział psychiatryczny DLA MŁODZIEŻY

pawilon x

parter

o   izba przyjęć,

o   czp łódź bałuty punkt koordynacyjny i poradnia,

o   apteka

i piętro

o   czp łódź bałuty  oddział PSYCHIATRYCZNY

ii piętro

o   oddział psychiatryczny „e”

pawilon xi

parter

o   oddział psychiatryczny „f” – klinika psychiatrii um w łodzi,

o   oddział psychiatrii sądowej

i piętro

o   oddział psychiatryczny „f” –  psychiatrii um w łodzi,

 


Zasady udostępniania dokumentacji medycznej.


  • Dokumentacja medyczna jest udostępniana bez zbędnej zwłoki w sposób zapewniający zachowanie poufności i ochrony danych osobowych.
  • Dokumenty można otrzymać do wglądu na miejscu, w umówionym terminie lub wnioskować o sporządzenie wyciągów, odpisów lub kopii.
  • Kopie dokumentów sporządzane są na pisemną prośbę Pacjenta, osoby przez niego upoważnionej lub instytucji uprawnionej.
  • Prośbę można złożyć osobiście lub wysłać pocztą na adres Szpitala lub też przesłać droga mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
  • Oryginał i kopie dokumentów wydawane są Pacjentowi, przedstawicielowi ustawowemu Pacjenta, albo osobie upoważnionej do ich odbioru, po okazaniu przez nich dowodu tożsamości.
  • Dokumenty sporządzane są na koszt wnioskodawcy, należna opłata jest pobierana przy ich wydawaniu. Możliwe jest także przesłanie dokumentów drogą pocztową.

Opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej:

Zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, Procedurą Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością nr P-02/10 z dnia 17.04.2015 r. w sprawie udostępniania i obiegu dokumentacji medycznej i udzielanie informacji dotyczącej pacjentów oraz komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 10 listopada 2021 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2021 r., od dnia 1 stycznia 2022 r. obowiązują następujące opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej:

  • jedna strona wyciągu albo odpisu dokumentacji medycznej – 11,31 zł brutto, w tym podatek VAT,
  • jedna strona kopii albo wydruku dokumentacji medycznej – 0,40 zł brutto, w tym podatek VAT,
  • udostępnienie dokumentacji medycznej na informatycznym nośniku danych – 2,26 zł brutto, w tym podatek VAT.

Udostępnienie dokumentacji po raz pierwszy jest bezpłatne.


CO ZABRAĆ DO SZPITALA?


Szanowny Pacjencie, zależy nam aby Twój pobyt w szpitalu był jak najbardziej komfortowy i oparty na wzajemnym zaufaniu . Z naszej strony pragniemy by wszystkie procedury z nim związane przebiegały w sposób czytelny i oczywisty. Dlatego w celu usprawnienia niezbędnych formalności, prosimy o zapoznanie się z informacjami zawartymi w tej zakładce. 

Niezbędne dokumenty:

Aby dokonać weryfikacji ubezpieczenia w systemie eWUŚ, konieczny jest nr PESEL.

Miej przy sobie dowód tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).

Osoby, które w rejestracji otrzymają informację, że w systemie eWUŚ  NFZ nie potwierdza ich uprawnień do świadczeń, a są pewne, że mają do nich prawo, zobowiązane są złożyć oświadczenie o swoim prawie do świadczeń lub okazać się dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie. 

Dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń zdrowotnych może być:

  • Dla osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę:
    • druk ZUS RMUA wydawany przez pracodawcę,
    • aktualne zaświadczenie z zakładu pracy,
    • legitymacja ubezpieczeniowa wraz z aktualnym wpisem i pieczątką.
  • Dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą:
  • druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego,
  • aktualny dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne.
  • Dla osoby ubezpieczonej w KRUS:
    • zaświadczenie lub legitymacja KRUS aktualnie podstemplowane,
    • dowód wpłaty ostatniej składki na ubezpieczenie społeczne.
  • Dla emerytów i rencistów:
    • legitymacja emeryta lub rencisty,
    • aktualny odcinek emerytury lub renty.
  • Dla osoby bezrobotnej:
    • aktualne zaświadczenie z Urzędu Pracy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego.
  • Dla osoby ubezpieczonej dobrowolnie:
    • umowa zawarta w NFZ i dokument ZUS potwierdzający zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego wraz z aktualnym dowodem opłaty składki.
  • Dla członka rodziny osoby ubezpieczonej:
    • dowód opłacenia składki zdrowotnej przez osobę, która zgłosiła członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego,
    • aktualne zaświadczenie wydane przez pracodawcę,
    • zaświadczenie z KRUS o ubezpieczeniu członków rodziny,
    • legitymacja rodzinna z wpisanymi danymi członków rodziny wraz z aktualną dat i pieczątką zakładu pracy lub ZUS,
    • legitymacja emeryta lub rencisty z wpisanymi członkami rodziny wraz z aktualnym odcinkiem emerytury lub renty,
  • W przypadku członków rodziny- dzieci, które ukończyły 18 rok życia (np. uczniowie i studenci), dodatkowo należy przedstawić dokument potwierdzający fakt kontynuacji nauki (do 26 roku życia) lub dokument potwierdzający znaczny stopień niesprawności.

Dla osoby ubezpieczonej w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu:

  • poświadczenie wydane przez NFZ - w przypadku zamieszkiwania na terenie RP (formularze serii E),
  • karta EKUZ lub certyfikat karty zastępujący wydany przez inny niż Polska kraj członkowski UE lub EFTA - w przypadku pobytu na terenie RP

Konieczne przedstawienie dokumentu w celu wykonania kserokopii:

  • w przypadku ubezpieczenia na podstawie art. 2 ust.1 pkt 2 ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych ( zgoda wójta/ burmistrza), konieczne okazanie dokumentu w celu wykonania kserokopii.

 W przypadku przyjęcia w stanie nagłym brak ubezpieczenia NIE JEST podstawą odmowy udzielenia świadczenia. W przypadku, gdy konieczna jest weryfikacja ubezpieczenia za pomocą dokumentów papierowych, a pacjent nie posiada ich w chwili przyjęcia, ma prawo taki dokument przedstawić w innym czasie:

  • nie później niż w terminie 30 dni od dnia przyjęcia,
  • lub w terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia.

Brak możliwości zweryfikowania ubezpieczenia może skutkować obciążeniem pacjenta kosztami udzielonego świadczenia!

Koniecznie zabierz ze sobą:

  • skierowanie do szpitala (jeśli posiadasz – nie jest niezbędne),
  • posiadane wyniki badań dodatkowych,
  • rzeczy osobiste (koszula, piżama, szlafrok, obuwie domowe, przybory toaletowe, ręcznik).

Szanowny Pacjencie prosimy o przemyślany dobór rzeczy, które będą dla Ciebie niezbędne podczas pobytu szpitalu, zalecamy – o ile to możliwe – nie zabierać rzeczy drogocennych i wartościowych oraz większych sum pieniędzy na oddział.

Zachęcamy do pozostawienia w bezpłatnym depozycie dokumentów osobistych oraz rzeczy wartościowych funkcjonującym w Szpitalu.


ODWIEDZINY


Możliwość pobytu rodziny i bliskim z pacjentem ułatwia adaptację pacjenta w środowisku szpitalnym.

W Szpitalu odwiedziny pacjentów odbywają się zgodnie z regulaminami wewnętrznymi oddziałów.

Nie zaleca się odwiedzin pacjenta przez dzieci poniżej 10 roku życia.

W Szpitalu może zostać wprowadzone ograniczenie odwiedzin odnośnie liczby i godzin, w uzasadnionych przypadkach.

W przypadku sal wieloosobowych, odwiedziny muszą uwzględniać prawo innych pacjentów do  zachowania prywatności i intymności.

Przypominamy o obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych!


WSPARCIE


 Ksiądz Łukasz Leśniewski 

tel. 791-072-572

Duszpasterstwo chorych w Spec. Psych. ZOZ w Łodzi

1)      w każdy poniedziałek  tygodnia od godziny 10:00 -13:00

Pawilon XI:

-  Oddział Psychiatryczny F

-  Oddział Psychiatrii Sądowej

 

Pawilon VII:

- Oddział Psychiatrii Sądowej

 

2)       w każdy czwartek tygodnia od godziny 10:00 -13:00

 Pawilon X :

ü   Oddział Psychiatryczny E/CZP -Górna (parter)

ü   Oddział CZP-Bałuty  (pierwsze piętro)

Pawilon IX:

ü  Oddział Detoksykacyjny (parter)

 

3)      w każdy piątek tygodnia od godziny 10:00-13:00

 Pawilon VIII:

-  Oddział Psychogeriatryczny (parter)

-  Oddział Psychiatryczny C (pierwsze piętro)

 

4)      Tylko w przypadku zgody opiekunów:

-  Oddział psychiatryczny dla dzieci

-  Oddział psychiatryczny dla młodzieży

-  Oddział psychiatryczny dla młodzieży II

w zależności od potrzeby na telefoniczne zgłoszenie.

 Sobota - Msze Święte w Oddziale Psychogeriatrycznym w porozumieniu z terapeutą zajęciowym z oddziału.


Zasady przyjęcia i pobytu


 

Przyjęcia odbywają się w trybie planowym – w terminie uzgodnionym z Pacjentem lub jego Opiekunem oraz w trybie nagłym – bez wcześniejszego uzgodnienia (bez skierowania), jeżeli stan zdrowia wskazuje na konieczność hospitalizacji (ostateczną decyzję w sprawie przyjęcia podejmuje Lekarz Dyżurny Izby Przyjęć).
Pierwszy kontakt z Pacjentem następuje w Izbie Przyjęć (pawilon X, parter) – tel. 42 71 55 898, 42 71 55 501, która czynna jest całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.


KOMUNIKAT DOTYCZĄCY POBYTU PACJENTA W ODDZIALE SZPITALNYM


Uprzejmie informujemy, że zgodnie z przepisami Narodowego Funduszu Zdrowia podczas pobytu w oddziale szpitalnym Pacjent nie może korzystać w innym zakładzie opieki zdrowotnej z porad lekarza rodzinnego i porad lekarza specjalisty. Nie można więc w tym czasie pobierać recept, zleceń na środki ortopedyczne i pieluchomajtki ani korzystać z konsultacji.


POSIŁKI


Szanowni Pacjenci, informujemy, że posiłki na oddziałach wydawane są w godzinach:

ŚNIADANIE -  08.30 – 09.30

OBIAD         -  12.30 – 13.00

KOLACJA     -  17.30 – 18.00

 

 

Ochrona danych osobowych

Szczegóły
Autor: Andrzej Piasecki
Opublikowano: 24 maj 2018
Odsłon: 6958

Informacje O przetwarzaniU danych osobowych

W SPECJALISTYCZNYM PSYCHIATRYCZNYM ZESPOLE OPIEKI ZDROWOTNEJ W ŁODZI

KTO JEST ADMINISTRATOREM MOICH DANYCH OSOBOWYCH?

Jeżeli jesteś naszym Pacjentem, administratorem Twoich danych jest Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Łodzi, z siedzibą przy ul. Aleksandrowskiej 159, 91-229 Łódź

W JAKI SPOSÓB MOGĘ SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z ADMINISTRATOREM MOICH DANYCH?

Z administratorem Twoich danych możesz się skontaktować poprzez adres email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub pisemnie na adres siedziby administratora.

Administrator danych wyznaczył osobę pełniącą rolę inspektora ochrony danych - Panią Joannę Pacholak, z którą można się skontaktować poprzez adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pisemnie na adres siedziby administratora.

Z inspektorem ochrony danych można się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem danych.

SKĄD OTRZYMUJEMY TWOJE DANE?

W większości przypadków dane powierzasz nam osobiście.

Czasami uzyskujemy je od uprawnionej instytucji lub placówki medycznej, która kieruje Cię do nas.

Jeżeli jest to uzasadnione stanem Twojego zdrowia, Twoje dane osobowe mogą być uzyskiwane od Twoich osób bliskich.

JAKIE TWOJE DANE PRZETWARZAMY?

Aby udzielić Ci świadczenia zdrowotnego (wizyta w poradni, przyjęcie do szpitala, itp.) potrzebujemy Twoje dane obejmujące imię, nazwisko, płeć, PESEL lub datę urodzenia (w przypadku braku numeru PESEL). Jest to konieczne do potwierdzenia Twojej tożsamości i sprawdzenia Twojego uprawnienia do świadczeń w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Ponadto jesteśmy zobowiązani do prowadzenia i przechowywania dokumentacji medycznej, której treść i zakres określają obowiązujące przepisy prawa. Dane zawarte w dokumentacji obejmują m.in. opis przebiegu procesu leczenia i diagnostyki, w szczególności są tam informacje o Twoim stanie zdrowia jak również mogą znaleźć się informacje o Twoich nałogach czy preferencjach seksualnych. Zbieramy te informacje, jeżeli jest to niezbędne do postawienia diagnozy i poprowadzenia w sposób właściwy Twojego procesu leczenia.

Jeśli podasz nam numer swojego telefonu i adres e-mail, będziemy mogli łatwiej się z Tobą skontaktować.

W JAKIM CELU I NA JAKIEJ PODSTAWIE PRAWNEJ PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Przetwarzanie Twoich danych osobowych jest niezbędne do celów udzielania świadczeń zdrowotnych (diagnostyka, profilaktyka, terapia) oraz zarządzania usługami opieki zdrowotnej (np. rozliczeń z płatnikiem, prowadzenia i przechowywania dokumentacji medycznej, weryfikacji tożsamości przed udzieleniem świadczeń).

Podstawa prawna: art. 9 ust. 2 lit. h RODO w zw. przepisami regulującymi proces udzielania świadczeń zdrowotnych, w szczególności przepisami ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Twoje dane mogą być także przetwarzane na potrzeby prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz rozliczeń podatkowych.

Podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. c RODO w zw. z przepisamiustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości oraz ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

Możemy przetwarzać Twoje dane w celu obrony praw i dochodzenia roszczeń przez administratora danych w związku z prowadzoną przez niego działalnością.

Podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. b oraz f RODO.

 

Realizujemy Twoje prawa jako naszego pacjenta, np. odbieramy i archiwizujemy Twoje oświadczenia, w których upoważniasz inne osoby do dostępu do Twojej dokumentacji medycznej oraz udzielania im informacji o stanie Twojego zdrowia.

Art. 6 ust. 1 lit. c RODO w zw. z art. 9 ust. 3 oraz art. 26 ust. 1 Ustawy o prawach pacjenta oraz § 8 ust. 1 Rozporządzenia MZ

JAK DŁUGO BĘDZIEMY PRZECHOWYWAĆ TWOJE DANE?

Twoje dane będą przechowywane przez czas określony przepisami prawa, a w szczególności przez okres czasu wynikający z art. 29 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Dokumentacja medyczna jest przechowywana co do zasady przez okres co najmniej 20 lat od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano ostatniego wpisu.

Po upływie ustawowego czasu przechowywania dokumentacji medycznej będzie ona niszczona w sposób uniemożliwiający identyfikację pacjenta, którego dotyczyła, lub wydana Panu/Pani lub osobie przez Pana/Panią upoważnionej.

Dane służące do celów rozliczania świadczeń zdrowotnych, a także dane służące do dochodzenia roszczeń będą przetwarzane przez okres przedawnienia tych roszczeń zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego.

Dane przetwarzane na potrzeby księgowości i rozliczeń podatkowych są przetwarzane przez okres 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

KOMU MOŻEMY UDOSTĘPNIAĆ TWOJE DANE?

Twoje dane możemy udostępniać podmiotom uprawnionym na podstawie przepisów prawa, w szczególności zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, w tym m.in. podmiotom udzielającym świadczeń zdrowotnych do zapewnienia ciągłości świadczeń zdrowotnych oraz organom władzy publicznej, w tym Rzecznikowi Praw Pacjenta, Narodowemu Funduszowi Zdrowia, organom samorządu zawodów medycznych oraz konsultantom krajowym i wojewódzkim, w zakresie niezbędnym do wykonywania przez te podmioty ich zadań, w szczególności nadzoru i kontroli.

Twoje dane mogą być przekazywane podmiotom przetwarzającym dane osobowe na na nasze zlecenie m.in. dostawcom usług teleinformatycznych, usług prawnych, usług archiwum itp. - przy czym takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i wyłącznie na nasze polecenie.

Jeżeli upoważniłeś inne osoby – otrzymają one dostęp do Twojej dokumentacji medycznej i informacji o stanie Twojego zdrowia.

Nie przewidujemy udostępnienia Twoich danych do innego państwa.

CZEGO MOŻESZ OD NAS ŻĄDAĆ W ZAKRESIE TWOICH DANYCH OSOBOWYCH?

Przysługuje CI prawo:

  • dostępu do Twoich danych osobowych - uzyskania od nas potwierdzenia, czy przetwarzane są Twoje dane osobowe, a jeżeli ma to miejsce, uzyskania dostępu do nich oraz przekazania Ci informacji w zakresie wskazanym w art. 15 RODO.
  • sprostowania Twoich danych osobowych - żądania od nas niezwłocznego sprostowania danych osobowych, które są nieprawidłowe, uzupełnienia niekompletnych danych osobowych.
  • usunięcia Twoich danych osobowych - żądania od nas niezwłocznego usunięcia danych osobowych, jeżeli spełniona została jedna z przesłanek określonych w art. 17 RODO, m.in. dane osobowe nie są już niezbędne do celów, w których zostały zebrane. Prawo do usunięcia danych może zostać ograniczone ze względu na obowiązki administratora danych związane z prowadzeniem dokumentacji medycznej.
  • ograniczenia przetwarzania Twoich danych osobowych w przypadkach wskazanych w art. 18 RODO, m.in. kwestionowania prawidłowość danych osobowych. Prawo do ograniczenia przetwarzania danych może zostać ograniczone ze względu na obowiązki administratora danych związane z prowadzeniem dokumentacji medycznej.
  • Wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych
    w przypadkach określonych w art. 21 RODO.

Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z nami lub z inspektorem ochrony danych. Dane kontaktowe wskazane są wyżej.

CZY MUSISZ NAM PODAĆ SWOJE DANE OSOBOWE?

Podanie przez Ciebie danych osobowych jest warunkiem niezbędnym do udzielenia Ci świadczeń zdrowotnych ze względu na wymogi prawne nałożone na administratora danych, w tym m.in. konieczność prowadzenia dokumentacji medycznej.
Odmowa podania danych może być podstawą do odmowy udzielenia świadczenia zdrowotnego - nie dotyczy to sytuacji zagrożenia życia, czy pacjentów nieprzytomnych.

Podanie danych jest również niezbędne do wystawienia rachunku lub faktury.

CZY TWOJE DANE BĘDĄ PRZETWARZANE BEZ UDZIAŁU CZŁOWIEKA?

Nie stosujemy przetwarzania Twoich danych bez udziału człowieka.

Definicje i skrótY

RODO - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE;

Ustawa o prawach pacjenta - ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta;

Rozporządzenie MZ - Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania;

Strona 2 z 2

  • 1
  • 2
  • Rejestracja na szkolenia
  • Rejestracja na badania
  • BIP
  • NFZ
  • Rzecznik Praw Pacjenta
  • Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży
  • Rejestracja online